Stypendia i zasiłki szkolne w ramach pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Biała w roku szkolnym 2024/2025
Informacja dla osób ubiegających się o przyznanie stypendium szkolnego w ramach pomocy materialnej dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Biała w roku szkolnym 2024/2025
Pomoc materialna przysługuje:
- Uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
- Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży (dzieci i młodzież upośledzona umysłowo w stopniu głębokim uczęszczająca na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze) realizację obowiązku szkolnego do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauczania.
- Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku nauki do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
- Uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki (18 lat)
- Słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
- oraz zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2022r. Uczniom obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U.2024 poz.167 t.j.)
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 600,00 zł netto na osobę w rodzinie (art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej - tekst jedn. Dz. U. z 2023r., poz. 901 t.j.).
Wysokość dochodu ustalana jest na zasadach określonych w art. 8 ust. 3–13 w/w ustawy.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
- składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Do wniosku należy dołączyć:
- dokumenty potwierdzające wysokość dochodu netto rodziny ucznia/słuchacza uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, (zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego - tylko w przypadku posiadania, odcinki o wysokości pobieranych świadczeń emerytalnych lub rentowych,
- zaświadczenie ze szkoły o pobieraniu nauki - w przypadku uczęszczania ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej
- zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości pobieranego stypendium - w przypadku pobierania innego stypendium.
Przyznane stypendium wypłaca się na zasadzie refundacji poniesionych kosztów po przedłożeniu imiennych faktur, rachunków i innych dowodów poniesienia kosztów.
Stypendium szkolne udzielane jest w formie:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym w wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych przez szkołę;
- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności przez zakup podręczników;
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów,
- stypendium szkolne może być także udzielone w formie świadczenia pieniężnego, o ile udzielenie stypendium w formach, o których mowa powyżej, nie jest możliwe lub celowe.
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego należy składać:
- do 15 września danego roku szkolnego – w przypadku uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
- do 15 października danego roku szkolnego – w przypadku słuchaczy kolegiów.
Druki wniosków można pobrać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Białej, ul. Prudnicka 29.
Wszelkie informacje na temat stypendium szkolnego można uzyskać pod nr tel.774387140 oraz u pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej.